Je kolektív obohatením jednotlivca?

Keď som začal aktívnejšie bicyklovať, vnímal som cyklistiku ako individuálny šport. 

Mal som svoje idoly jednotlivcov, páčila sa mi tá sloboda na ceste, spoznávanie miest, prekonávanie síl. To všetko mi zároveň prinášalo pokoj a vnímanie samého seba. Toto poznanie však neprišlo hneď. Na úplnom začiatku bol len jediný pocit. Zažiť to.

Pamätám si na kúpu môjho “ozajstného” bicykla. Šetril som si naň od svojich 10. rokov. 

Až prišiel ten deň, keď mi zrazu otec hovorí: “utekaj na Rozvoj” (obchodný dom v mojom malom rodnom mestečku) “po Favorit, prišli len 2 kusy, aby ho niekto nekúpil.”

travnaty

Vtedy to bolo dosť na hrane so všetkým tovarom. Zažil som pojem ako “ podpultový tovar “. Na veci dnes bežne dostupné sme stávali rady a šmelina fungovala na každom rohu.

Takže späť k tomu dňu. Sporiacu kasu držal u seba otec. Keď vyslovil vetu:”Tu máš 1.350,- korún a nestrať ich “ bežal som poň ako o život. Mal som 13 rokov. Neskutočný pocit, keď som ho držal. 

Ale prečo o tom vlastne  píšem? Naučilo ma to základ pre moje podnikanie a život sám. Pocit ako si odopieraš, sporíš, čakáš a veríš v naplnenie sna, dôjsť až k nemu, prežívať vysnívané a stále hľadať nové ciele, učiť sa vďaka tomu nové veci, stretávať nových ľudí, patriť do komunity….to všetko mi priniesla detská túžba a bicyklovanie.

dlugobicykel
stary

 

Keď sa vrátim ku spomienkam, vynoria sa mi ešte tieto obrazy – Prvé trasy  okolo mesta a neskôr, aj napriek zákazom rodičov, to bolo až 60 -70 km. Viete si predstaviť aký bol najhorší trest? Keď mi otec zamkol bicykel. 

Najskôr som jazdil sám. No cítil som, že potrebujem partiu, lebo som zistil, že v skupine sa ťahá oveľa lepšie, prejdeš viac km a rýchlejšie. Tí, čo už bicyklovali dlhšie mi predávali svoje skúsenosti, ktorých nebolo málo z rôznych oblastí cyklistiky. 

No najcennejšie bolo naučiť sa pohybovať v balíku (kolektíve).  

cyklisti

Ako to všetko súvisí s realitami? Myslím, že je to  paralela, metafora, alebo jednoducho najpochopiteľnejší príklad spolupráce ľudí, ktorí idú za rovnakým cieľom. (www.karieravrealitach.sk)

Pre mňa je to moja športová duša. Je to systém mojej práce. Som individualista, ale moja, či vaša jedinečnosť sa vie prejaviť iba v tíme. 

dresdlugo

Prajem Vám v týchto Corona časoch veľa síl, chute a energie na šport a objavovanie svojich nových cieľov a teším sa na ďalšie naše stretnutie medzi riadkami môjho nasledujúceho blogu. Témou bude: Podmienky pre makléra v našom tíme