Najčastejšia otázka pre realitného makléra

Leto bolo pre mňa aj tento rok špecifické. Poznačené dianím v našom štáte, tak ako aj všade na svete. Ale nebolo to na škodu – spoznával som s rodinou miesta našej krajiny, ktoré by som možno nevidel. Čo ma utvrdzuje v poznaní, že všetko zlé je na niečo dobré. Tak som obohatený privítal jeseň. Toto ročné obdobie je symbolom vytvárania si zásob. Ako milovník pohybu neodporúčam tukových. 😊 Ale späť k téme – zásoby.
 
Chodením len po Slovensku sa ma každodenne dotýkala mentalita a prirodzená neistota, ktorá neviem z čoho pramení, nás Slovákov. To vlastne potvrdili aj rozhovori s týmito otázkami:  
„Dokedy budú rásť ceny nehnuteľnosti?“ alebo „Už sú ceny nehnuteľnosti na maxime?“ alebo …
 jednoducho podobne formulované vety.  Premýšľal som nad tým, ako to ľuďom čo najzrozumiteľnejšie podať. Až do momentu, keď som  sa stretol so zaujímavým názorom. V jeden deň som si vypočul dvoch svojich  kamarátov.  Jeden  mi hovorí: stopol som všetky stavby, počkám kým pôjdu ceny dole. No druhý však povedal: nakúpil som materiál za všetky úspory, lebo ceny stále rastú. 
To ma prinútilo zamyslieť sa k čomu by som sa priklonil a ku ktorému rozhodnutiu by sa priklonila väčšina Slovákov. Za tú väčšinu – neviem, ale pre mňa bola odpoveď jasná. 
Tak teda za mňa jednoznačne pochopiteľné rozhodnutie bolo toho druhého, toho čo nakúpil materiál do zásoby. Prečo? 
Ak sa pozriem na vývoj cien historicky, tak z dlhodobého pohľadu ceny nikdy dole nešli – iba hore.
Vývoj cien nehnuteľností
 
Dnes sa to  deje aj všade okolo, vo všetkých oblastiach nášho života. Ceny stúpajú. Vnímam a zamýšľam sa aj nad tým, či sa to nedeje tým, že sa pripravujú zmeny a to nie len v našej krajine ale v celej EU. 
 
Vždy platil ten najjednoduchší pohľad na vec –  ak štát zdvihne ceny základných komodít ako je elektrina, plyn a voda, zákonite všetko musí ísť hore. To sa práve deje. To je signál zmeny, čiže je absolútne jasné, že všade ceny porastú. Je úplne prirodzené, že väčšina podnikateľov podvíhala ceny, a je úplne jedno či z vypočítavosti alebo potreby, tak aj tí, ktorí to ešte neurobili, to zákonite urobia.
A čo realitný maklér? Naša práca  sú percentá. Čo to znamená ? S rastom cien nehnuteľností rastie aj odmena, ale tiež nám rastú aj náklady, tak ako každému v inom odvetví. 
 
Dúfam, že som vám čo najjednoduchšie vysvetlil ako to vnímam, čo najfarebnejšie inšpiroval vaše rozhodnutia a  tak na záver ešte toto:  užívajte si padajúce lístie, púšťajte si šarkanov a jedzte veľa jabĺk. Teším sa nabudúce.
Vysoké Tatry